Home » Polecane, Wydarzenia » Udany mariaż biznesu i sztuki – wystawa w szczecińskim biurowcu Oxygen
Paź
11

4 października 2010 roku w zrealizowanym przez Echo Investment biurowcu Oxygen odbył się wernisaż wystawy „Do trzech razy sztuka, czyli Akademia Sztuki w Szczecinie”.

Pokaz udało się zorganizować w surowych, niezagospodarowanych jeszcze wnętrzach, które zadziwiająco dobrze poradziły sobie z funkcją galerii sztuki. Na wystawę złożyło się kilkadziesiąt plansz prezentujących projekty adaptacji wnętrz Pałacu pod Globusem – siedziby Akademii Sztuki, a także interaktywny pokaz ilustrujący całość przedsięwzięcia. Ekspozycja to efekt pracy trójki młodych szczecińskich twórców: Olgi Kiedrowicz, Agnieszki Matijuk i Tomasza Piotra Świtalskiego tworzących wizjonerską grupę 3D.sign.

„Dla nas, deweloperów, niezwykle ważne jest to, że poprzez realizację kolejnych inwestycji tworzymy nie tylko strukturę miasta, ale możemy w sposób autentyczny uczestniczyć w jego życiu.” – powiedział podczas wernisażu reprezentujący Echo Investment Czesław Jasiewicz.

Również przedstawiciel Akademii Sztuki dr Piotr Klimek i zabierający głos w imieniu władz Szczecina prezydent Krzysztof Soska zwrócili uwagę na społeczne korzyści wynikające z łączenia działań biznesowych i artystycznych.

Wg dr. Klimka „okazało się, że budynkowi w założeniach czysto komercyjnemu, można nadać zupełnie nową funkcję – społecznie otwartą, łączącą sztukę i edukację. Okazało się również, że biurowiec może zaoferować niebanalną, niespotykanej jakości przestrzeń ekspozycyjną, jakiej nie powstydziłaby się żadna galeria. Natomiast prezydent Soska podkreślił kulturotwórcze znaczenie inwestycji: „Budynek, choć prosty w formie, sam w sobie jest dziełem sztuki. Organizowanie w jego wnętrzu zdarzenia artystycznego nadaje mu zupełnie nowy wymiar użyteczności – staje się nowym obiektem kultury. Dzisiejszy wernisaż świadczy o tym, że w Szczecinie dzieje się wiele w dwóch, pozornie odległych od siebie dziedzinach: i w inwestycjach, i w kulturze.”

Czesław Jasiewicz podkreślił efemeryczność przestrzeni, w której zorganizowano wystawę: „Już niebawem to miejsce zamieni się w nowoczesne biuro i stanie się codziennym miejscem pracy kilkudziesięciu szczecinian. Zachęcam wszystkich do korzystania z tej ulotnej chwili i odwiedzenia ekspozycji, a jednocześnie do wykorzystania niepowtarzalnej szansy zobaczenia surowych wnętrz biurowca, które już nigdy potem nie będą publicznie dostępne, a już na pewno w takim charakterze.”

Wystawę można oglądać do 15 października na trzecim piętrze biurowca Oxygen przy ul. Malczewskiego w Szczecinie.

Organizatorami wystawy są:
Echo Investment
[OXYGEN]
Akademia Sztuki w Szczecinie

, , , , ,

Comments are closed.