Home » Polecane » Fotografia biznesowa jako element budujący wizerunek firmy i osób
Lis
09

Świadomość fotografii biznesowej w Polsce rośnie z roku na rok. Jeszcze do niedawna profesjonalne fotografie prezesów oraz menadżerów wysokiego szczebla było zarezerwowane, w większości, dla dużych korporacji. Wynikało to przede wszystkim ze świadomości ludzi odpowiedzialnych za tworzenie wizerunku przedsiębiorstwa.

Profesjonalnie wykonana fotografia biznesowa buduje pozytywny wizerunek zarówno firmy, jak i samych pracowników. Prawidłowo wykonane zdjęcie jest szczególnie ważne, gdy dana osoba wypowiada się publicznie na istotny z punktu widzenia firmy lub społeczeństwa temat. Innym przykładem może być konkretna sytuacja, np. wywiad z prezesem firmy, która wchodzi na Giełdę Papierów Wartościowych i chce przekonać akcjonariuszy do kupna akcji spółki.

W takich sytuacjach zdjęcie powinno pokazywać przedstawiciela firmy jako człowieka poważnego, stonowanego i budzącego zaufanie, praktycznie od pierwszego spojrzenia. Zapewne każdy z nas wiele razy widział, w różnego rodzaju gazetach i magazynach, zdjęcia menadżerów lub też samej firmy, które w żaden sposób nie wzbudzały zaufania. Wręcz przeciwnie, powodowały negatywne odczucia i stanowią żywy przykład na to, jak nie należy wykonywać zdjęć przeznaczonych dla mediów lub komunikacji firmy z otoczeniem. Nie należy bowiem zapominać o tak ważnych narzędziach komunikacji, jak serwis internetowy, wszelkiego rodzaju raporty, materiały prasowe czy katalogi. Fotografie kadry zarządzającej powinny pokazywać ludzi sukcesu, a zdjęcie zespołu symbolizować zgraną i jednolitą drużynę.

„Świadomość roli i znaczenia dobrego, profesjonalnego zdjęcia biznesowego jest wśród prezesów polskich firm na szczęście coraz większa, w związku z tym chętnie wynajmują fotografów specjalizujących się w tej dziedzinie. Na uwagę zasługuję fakt, iż z takich usług korzystają już nie tylko duże firmy, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa.” – mówi Antoni Łoskot, który profesjonalnie zajmuje się robieniem zdjęć biznesowych.

Dobry fotograf nie tylko przygotuje miejsce, w którym ma się odbyć sesja, ale współpracuje również ze stylistą i zapewnia serwis make up. Dzięki takiej kompleksowej opiece nie trzeba będzie pożyczać pudru od sekretarki, ani zbierać krawatów w firmie, aby na różnych ujęciach prezes nie wyglądał zawsze tak samo. Planując sesję warto dobrze zbriefować fotografa, tak, by wiedział jaka jest strategia firmy, a także jakie nietypowe hobby posiada prezes. Czasem warto wyjść poza konwenanse i pokazać menadżerów nie tylko za biurkiem lub na schodach pięknego biurowca, ale także „po godzinach”.

Fotografia biznesowa ma na celu zakomunikowanie treści, które chcemy przekazać odbiorcy. Tylko od nas zależy, czy wynajmiemy profesjonalistę, który „umieści” na zdjęciach dokładnie to co chcemy przekazać, czy też nasze zdjęcia będą wywoływać szeroki uśmiech osoby je oglądającej. Trzeba bowiem pamiętać, że fotografia w biznesie to jedno z ważniejszych narzędzi komunikacyjnych.

,

Comments are closed.