Home » Artykuły » Kto najbardziej agresywny w polityce?
Gru
02

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości najczęściej spośród przebadanych partii politycznych w Polsce używają agresywnego języka – zbadał PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Najmniej w ten sposób zaklasyfikowanych wypowiedzi należało do prezydenta i jego kancelarii.

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów obliczył, jak często politycy z różnych ugrupowań używali agresywnego języka. Analitycy przebadali materiały pochodzące z czterech najpopularniejszych telewizyjnych serwisów informacyjnych – „Faktów”, „Panoramy”, „Wiadomości” i „Wydarzeń”, jakie wyemitowane zostały w październiku.

Wykres 1. Liczba wystąpień przedstawicieli partii, rządu oraz prezydenta uznanych za agresywne w podziale na analizowane programy

Jako agresywne klasyfikowano groźby, stwierdzenia obraźliwe, ośmieszanie, wypowiedzi nacechowane negatywnie, o napastliwym tonie, zaciętej mimice i gestykulacji, stosowanie wulgaryzmów czy podżeganie do agresji.

116 wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości zostało uznanych za agresywne, podczas gdy członkom Platformy Obywatelskiej przypisano 36 takich sformułowań. Sojusz Lewicy Demokratycznej miał ich na koncie 30. Dalej sklasyfikowany został premier i rząd (23). Pojedyncze wyrażenia agresywne płynęły ze strony PSL-u, SDPL-u oraz prezydenta i jego kancelarii.

Najwięcej emocji – zarówno ze strony PiS-u, jak i PO – budziły tematy polityczne, a nieco mniej tragedie i katastrofy. Liczba agresywnych wypowiedzi wzrosła po morderstwie w biurze politycznym PiS-u w Łodzi. Jarosław Kaczyński uznał to wydarzenie m.in. za „wynik wielkiej kampanii nienawiści”, natomiast Donald Tusk stwierdził, że „ten dzień powinien być smutnym, ale donośnym, napomnieniem dla tych, którzy z życia publicznego chcą czynić piekło negatywnych emocji”.

W początkowych dniach miesiąca, w mediach pojawiały się zdecydowane wypowiedzi Donalda Tuska na temat handlarzy dopalaczami. W jego stanowczym głosie można było doszukać się gróźb czy stosowania biało-czarnych podziałów, które miały pokazać, co jest jego zdaniem dobre, a co złe.

Największy procent agresywnych wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości wyemitowały „Fakty”, natomiast najmniej „Panorama”. W przypadku Platformy Obywatelskiej były to odpowiednio „Wydarzenia” i „Panorama”.

Wykres 2. Liczba agresywnych wystąpień polityków PiS oraz PO w poszczególnych dniach miesiąca

Pełny raport dostępny tutaj.

, ,

Comments are closed.