Home » MEDIA » TVP zadebiutuje w 3D
Gru
19

TVP zadebiutuje w 3D

Podczas Świąt Bożego Narodzenia, po raz pierwszy w historii Telewizji Polskiej, kanał TVP HD wyemituje program w technice trójwymiarowej.

W sobotę, 25 grudnia br., o godz. 17.30, w TVP HD zostanie zaprezentowany kilkuminutowy zwiastun filmu „Bitwa Warszawska 1920”, polskiej produkcji fabularnej powstającej w technologii stereoskopowej, w reżyserii Jerzego Hoffmana i ze zdjęciami Sławomira Idziaka. Będzie to jedyna emisja telewizyjna zwiastuna. Trójwymiarowy obraz będą mogli oglądać posiadacze telewizorów 3D.

„Bitwa Warszawska 1920” to pierwszy w historii Polski film fabularny powstający w technologii 3D. Jest to historyczne widowisko opowiadające o jednej z przełomowych dla świata bitew, która zahamowała pochód Armii Czerwonej w głąb Europy. To zwycięstwo zostało pokazane oczami młodego małżeństwa: Oli – aktorki warszawskiego teatru rewiowego (debiut filmowy Nataszy Urbańskiej) i Jana – kawalerzysty i poety (w tej roli Borys Szyc). W role postaci historycznych wcielą się Daniel Olbrychski, kreujący postać Józefa Piłsudskiego oraz Bogusław Linda – jako major Wieniawa – adiutant marszałka.

Reżyser filmu Jerzy Hoffman nie stara się zastąpić podręcznika historii, ale pokazać piękną opowieść o miłości, emocje i napięcie na tle wydarzeń historycznych. Superprodukcja powstaje w technologii trójwymiarowej z myślą głownie o młodych widzach, którzy cenią sobie nowinki techniczne. Najefektowniej zapowiadają się sekwencje batalistyczne sfilmowane przez Sławomira Idziaka autora zdjęć do takich filmów, jak „Helikopter w ogniu”, „Harry Potter i Zakon Feniksa”.

Po emisji zwiastuna TVP HD zaprosi widzów na spotkanie z twórcami filmu: reżyserem Jerzym Hoffmanem, autorem zdjęć Sławomirem Idziakiem oraz odtwórcami głównych ról, Nataszą Urbańską i Borysem Szycem. Widzowie TVP HD poznają ciekawostki zza kulis planu filmowego i dowiedzą się, jakie wymagania stawia technologia trójwymiarowa przed twórcami.

O godz. 17.45 TVP HD pokaże film dokumentalny w reż. Hanny Polak „Bitwa Warszawska w 3D” z planu filmu Jerzego Hoffmana. Widzowie zobaczą nowe rozwiązania technologiczne zastosowane przez twórców pierwszej polskiej trójwymiarowej superprodukcji i prześledzą codzienne wyzwania przed jakimi staje ekipa filmowa w zderzeniu z całkiem nową technologią i pionierskimi rozwiązaniami technologicznymi zastosowanymi przez twórców. Wrażeniami z pracy przy filmie podzielą się odtwórcy głównych ról: Natasza Urbańska, Borys Szyc, Daniel Olbrychski i Bogusław Linda.

Mediarun

,

Comments are closed.